مدیریت آنلاین
... چقــــــدر دیر می فهمیم که زندگــــــی همین روزهاییست که منتظــــر گذشتنش هســتیم... 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

صنعت‌ تبلیغات‌ با همه‌ سوابقی‌ که‌ در کشور ما دارد هنوز هم‌ جوان‌ و هم‌ غیر علمی‌ است‌. این‌واقعیت‌ نباید کسی‌ را بر آشفته‌ کند که‌ تبلیغات‌ در کشور ما در حد سایر فنون‌ و هنرهای‌ رسانه‌ای‌ ما(نسبت‌ به‌ جهان‌ رسانه‌ها) است‌.
تبلیغات‌ در جهان‌ امروز و در عصر انفجار اطلاعات‌، در مراودات‌ اقتصادی‌ و فرهنگی‌ از جایگاه‌علمی‌ - تخصصی‌ و در ابعادی‌ وسیع‌تر، هنری‌ برخوردار است‌. فرد فعال‌ در عرصه‌ تبلیغات‌ با بهره‌گیری‌ ازعلوم‌ مختلف‌ از جمله‌ روان‌شناسی‌، جامعه‌شناسی‌ و نیز شناخت‌ فرهنگ‌ و آداب‌ و رسوم‌ مخاطبان‌،می‌تواند در عرصه‌ رقابت‌ها، بهترین‌ و کارآمدترین‌ شیوه‌ها را به‌ کار گیرد.
با تمام‌ توجهی‌ که‌ دنیای‌ پیشرفته‌ به‌ این‌ امر نشان‌ می‌دهد و درصد بالایی‌ از هزینه‌ها را به‌ امرتبلیغات‌ اختصاص‌ می‌دهد، در کشور ما با وجود نیاز حیاتی‌ به‌ توسعه‌ اقتصادی‌، این‌ امر ناشناخته‌ و موردبی‌ مهری‌ قرار گرفته‌ است.

هر سازمان‌ برای‌ جهت‌ دهی‌ افکار عمومی‌، در جهت‌ ایجاد نگرش‌های‌ مثبت‌ با بهره‌گیری‌ از ابزارتبلیغات‌، قادر است‌ سه‌ قالب‌ رفتاری‌ را اعمال‌ کند.
ایجاد انگیزه‌های‌ لازم‌ به‌ منظور حفظ و نگهداری‌ نگرش‌های‌ مثبت‌ در گروه‌های‌ اجتماعی‌ دارای‌نگرش‌ مطلوب‌ نسبت‌ به‌ عملکرد سازمان


ادامه مطلب
[ سه‌شنبه ۱٢ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٢:٥٠ ‎ب.ظ ] [ Hadis ] [ نظرات () ]

طرح تحول اقتصادی چگونه آغاز شد؟ پاسخی از وزیر امور اقتصادی و دارایی

با آسیب‌شناسی اقتصاد ایران :
ـ تورم یک رقمی نرخ پایداری در اقتصاد ایران نداشته است و چند دهه است که کشور از تورم دو رقمی در رنج است
.
ـ رشد اقتصادی و تولید درآمد و ثروت که از مؤلفه‌های رفاه اقتصادی کشور است پایدار نیست
.
ـ نرخ بیکاری به طور غالب حدود یک دهه دو رقمی بوده است
.
لذا با این بیماری مزمن ، اقتصادکشور نیاز به رژیم درمانی مناسب دارد و طرح تحول اقتصادی به عنوان رژیم درمانی این اقتصاد است.


هدف طرح تحول اقتصادی چیست؟
با توجه به اینکه سند چشم‌انداز بیست ساله به تأیید مقام معظم رهبری رسیده و توسط ایشان ابلاغ شده و دارای تصویر آرمانی و اهداف بلندمدت مشخصی است که اقتصاد ایران را بر محور عدالت و دور از فساد و تبعیض معرفی می‌کند ، طرح تحول اقتصادی نیز همین اهداف را دنبال می‌کند.


چارچوب کلی طرح تحول اقتصادی چیست؟
چارچوب کلی این طرح سیاست‌های اصل 44 است که هم موضوع‌های نهادی و هم جهت‌گیری‌هایی اقتصادی ماننند: رشد تولید و ثروت، افزایش بهره‌وری و رقابت‌‌مندی، سرمایه‌گذاری، صرفه‌جویی ، کاهش بار مالی دولت و توزیع عادلانه منابع و درآمد ، همچنین نقش نهادهایی مانند، دولتی، تعاونی، خصوصی مشخص شده است.


طرح تحول اقتصادی براساس چه روشی تدوین شده است؟
این برنامه یک برنامه‌ای اصلاح ساختاری است و در روش‌های اصلاح ساختار دو روش مطرح است ، روش برنامه‌ریزی جامع‌که باید اقتصاد در همه ابعاد ، دیده شود و در سه دهه اخیر ، حداقل در یکصد کشور دنیا تجربه شده است و از توفیقی کافی برخوردار نبوده است چرا که برای حل تمامی ابعاد و موضوع‌های اقتصاد ، باید همه امکانات و اطلاعات را در اختیار داشت و بدیهی است که همه امکانات در اختیار هیچ کشوری نیست لذا به همین لحاظ روش فنی برنامه‌ریزی متحول شده و هم ‌اکنون تکیه بر موضوع‌های مهم و کلیدی دارد که موتور حرکت اقتصاد تلقی می‌شود و حوزه های دیگر را حرکت می‌دهد لذا به همین دلیل به لحاظ فنی در طرح تحول اقتصادی روش برنامه‌ریزی براساس موضوعات کلیدی انتخاب شد و هفت محور با موضوع‌های یارانه، مالیات، گمرک، بانک، ارزش‌گذاری پول ملی، توزیع کالا و خدمات و بهره‌وری به عنوان موضوع‌های کلیدی انتخاب شد.


چرا یارانه‌ها باید هدفمند شوند؟
ـ یک سوم تولید ملی کشور در قالب یارانه پرداخت می‌شود اما این یارانه پرداخت شده در توزیع عادلانه درآمد به چه میزان مؤثر بوده است؟ زمانی که یارانه هدفمند توزیع نشود پاسخ منفی است و گروههای با درآمدبالا که بیشتر مصرف می‌کنند یارانه بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند بنابراین توزیع یارانه به صورت کنونی فلسفه وجودی خود را از دست داده است و گروه‌های با درآمد بالااز یارانه بیشتر بهره‌مند  می‌شوند و یارانه به گروههای محروم، اختصاص نمی‌یابد و این موضوع براساس عدالت نیست؟ آیا در عرصه‌هایی که نمی‌توانیم در تولید با رقبای خارجی رقابت کنیم به همین اختصاص  یارانه بیشتر باز نمی‌گردد؟

در برنامه چهارم توسعه نیز به طرح هدفمند کردن یارانه‌ها تأکید شده است و طرح تحول اقتصادی روی‌کرد ی به موضوع‌های کلیدی برای تحقق این اهداف دارد
.
در برنامه پنجم توسعه نیز موضوع‌های "کلیدی طرح تحول اقتصادی" محورهای این برنامه اقتصادی خواهد بود

 

منبع :  سایت وزارت امور اقتصادی و دارایی

[ جمعه ۱ آبان ۱۳۸۸ ] [ ٧:٠۱ ‎ب.ظ ] [ Hadis ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

دانش اگر در ثریا هم باشد مردمانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت... پیامبر اعظم(ص)
موضوعات وب
امکانات وب
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت