اشتباهات رایج در فعالیت‌های تبلیغاتی

بسیاری از شرکت‌ها، هنگام تهیه و تدوین برنامه‌ها و طرح‌های تبلیغاتی مختلف خود، دچار انحرافات و اشتباهاتی می‌شوند که در بیش‌تر مواقع به یکدیگر شباهت دارند. آگاهی از این اشتباهات می‌تواند در جلوگیری از تکرار آن‌ها موثر باشد.

یکی از اشتباهات رایج آن است که مدیران شرکت‌های مختلف تجاری، به دلیل دارا بودن اطلاعات فراوان و اشراف به محصول، صنعت و فضای تجاری که در آن قرار دارند، گمان می‌کنند که قادرند خود را به کسانی که بیرون از گود ایستاده‌اند به خوبی معرفی کنند و به همین جهت درصدد پاسخ به پرسش‌هایی برمی‌آیند که اصولاً کسی از آن‌ها نپرسیده است. گاه توضیحاتی ارایه می‌کنند که کم‌تر کسی برای شنیدن آن‌ها اشتیاق دارد چرا که حجم وسیعی از اطلاعات فنی و پایه‌ای به ناگهان بر سر مخاطبان آوار می‌شود.

v    مشکل دیگر این است که مدیران بازاریابی و دست‌اندرکاران امور تبلیغاتی، چندین ویژگی و خصوصیت بارز و منحصر به فردی را که یک محصول ممکن است داشته باشد، در یک آگهی تبلیغاتی می‌گنجانند! در حالی که خبر ندارند با این کار اهمیت هر یک از این ویژگی‌ها و نقاط مثبت محصول را کمرنگ می‌کنند و دیگر آن طور که باید، در نظر مخاطبان جلوه نمی‌کند.

v    از سویی دیگر بیش‌تر شرکت‌ها، در تبلیغات خود ادعا می‌کنند که قادر به برآوردن تمامی نیازهای مشتریان نظیر کیفیت بالا و قیمت پایین هستند اما در عمل متاسفانه بعضی یا هیچ کدام از وعده‌ها و سخنان آن‌ها محقق نمی‌شود. ادعای غیرواقعی به نوعی تقلب محسوب می‌شود و باید توجه داشت که مشتریان از این ادعاهای نادرست خسته شده‌اند و به محض این که یک بار به غیرواقعی بودن ادعاهای شما پی ببرند احتمال بازگشت مجدد آن‌ها بسیار ضعیف خواهد بود.

استفادهء صرف برخی از رسانه‌ها که حالت غیرفعال دارند نیز از دیگر اشتباهات برخی دست‌اندرکاران بازاریابی و تبلیغات است. رسانه‌هایی نظیر صفحات مربوط به نیازمندی‌ها در روزنامه‌و یا صفحات زرد از رسانه‌های غیرفعال محسوب می‌شوند، چرا که این رسانه‌ها در زمینهء جلب توجه و علاقهء آن دسته از مشتریان بالقوه که در حال حاضر به دنبال خرید محصول نیستند (اما این نیاز در آن‌ها وجود دارد) کارآیی چندانی ندارند و فقط برای آن دسته از مشتریانی مفید است که فعالانه به دنبال ارضای نیاز بالفعل خود و خرید محصول مورد نظر هستند و با مراجعه به صفحات مخصوص آگهی‌ها در روزنامه‌ها یا مجلات و یا صفحات زرد، به دنبال فروشندهء مناسب می‌گردند. بنابراین نباید از توجه همزمان به این دو طیف از مشتریان (بالفعل و بالقوه) و عرضهء کالا و خدمات مربوط در رسانه‌های مناسب آن‌ها غافل شد.

v    همچنین از جمله اشتباهات دیگری که مدیران و دست‌اندرکاران امور بازاریابی و تبلیغات باید از آن اجتناب کنند، پرهیز از کلیشه‌سازی است. بسیاری از شرکت‌ها با توجه به دستاوردهای موفقیت‌آمیز تبلیغات انجام شده در شرکت‌های مشابه، ترجیح می‌دهند آگهی‌ها و پیام‌های تبلیغاتی خود را تا حد ممکن شبیه آن‌ها تهیه کنند و از این موضوع غافلند که مردم از آگهی‌های جدید و متفاوت استقبال بیش‌تری می‌کنند و این‌گونه آگهی‌ها موفقیت‌بیش‌تری در جلب توجه و علاقهء آن‌ها می‌تواند داشته باشد. بنابراین به جای گرایش به پیروی از سایرین باید به دنبال ایده‌های خلاقانه و نوآوری بیش‌تر در برنامه‌های تبلیغاتی بود تا هر چه بیش‌تر از سایرین متمایز شد.

منبع: روزنامه سرمایه مورخ 2/11/1385 – نوشته دکتر فاطمه احسان

/ 14 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهمن

کسب درآمد از اینترنت چنانچه دارای سایت یا وبلاگ پربازدیدی هستید می توانید با عضویت در سیستم اکسین ادز اقدام به نمایش تبلیغات نمایید و به ازای هر کلیک بازدیدکنندگان برروی تبلیغات تا سقف 800 ریال بعنوان پورسانت دریافت نمایید.همچنین با معرفی این سیستم به دیگران و عضویت آنها از طریق شما به ازای هر کلیکی که بر روی تبلیغات آنها می شود مبلغ 50 ریال از طرف سایت به پورسانت شما اضافه خواهد شد و بدین صورت شما به یک حقوق ماهیانه و مادام العمر دست خواهید یافت. پرداخت کلیه وجوه و پورسانتها در سیستم تبلیغاتی اوکسین ادز توسط شرکت رفاه گستر جنوب به شماره ثبت 24516 تضمین شده می باشد. --> بعنوان مثال اگر به طور میانگین روزی 10 نفر از طرف شما عضو سیستم شوند و هر کدام از آنها در بدترین حالت روزی فقط 100 کلیک هم داشته باشند در یک ماه شما درامدی بالغ بر 23250000ریال معادل دو میلیون و سیصد و بیست و پنج هزار تومان فقط از طریق زیر مجموعه ها و آن هم در ماه اول بدست خواهید آورد و قطعا در ماههای آینده این مبلغ چندین برابر خواهد شد. برای ثبت نام از سایت زیر کمک بگیرید http://pootelads.com/page-customer_signup.php;refer=YmFo

مسعود

سلام ببخشید که دیر اومدم . مگه این درسای پیام نور میزاره !!! [گل][گل]

احسان

سلام ... به روز شدم ... خوشحال میشم نظرتون رو بدونم ... بدرود !!!!

مسعود

سلام وسط امتحانا آپ شدم !!! [نیشخند][گل]

مرجع الکترونیکی علوم مدیریت ایران

پايگاه اينترنتي"مرجع الکترونيکي علوم مديريت ايران" به آدرس eModir.com با همت جمعي از اساتيد و دانشجويان رشته مديريت کشور راه اندازي شد. بخش‌هاي مختلف اين سايت عبارتند از: تئوري‌هاي مديريت مقالات مديريتي معرفي نشريات علمي متون و جزوات مديريت اطلاعات مربوط به ادامه تحصيل در رشته‌هاي مديريت پايان نامه‌هاي دکتري و کارشناسي ارشد رشته مديريت معرفي سمينارهاي مديريتي معرفي پايگاه‌هاي علمي مصاحبه با کارآفرينان اسلايدهاي مديريتي اخبار بازار کار بانک اطلاعات اساتيد مديريت تالارهاي بحث و گفتگو معرفي وبلاگ‌هاي مديريتي و... *** خبر راه اندازي اين سايت را در خبرگزاري ها بخوانيد: خبرگزاري فارس http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810020741 شبکه خبري الف: http://alef.ir/1388/content/view/60290 شبکه خبري برنا http://www.bornanews.com/vdcc.eqia2bq4pla82.html *** با انتشار خبر راه اندازي اين سايت و همچنين درج لينک اين سايت در ليست پيوندهاي سايت خود، به انتشار علوم مديريت کمک کنيد. *** عنوان لينک: مرجع علوم مديريت ايران آدرس: http://eModir.com (بدون www)