طرح تحول اقتصادی چیست؟

طرح تحول اقتصادی چگونه آغاز شد؟پاسخی از وزیر امور اقتصادی و دارایی

با آسیب‌شناسی اقتصاد ایران :
ـ تورم یک رقمی نرخ پایداری در اقتصاد ایراننداشته است و چند دهه است که کشور از تورم دو رقمی در رنج است
.
ـ رشد اقتصادی وتولید درآمد و ثروت که از مؤلفه‌های رفاه اقتصادی کشور است پایدار نیست
.
ـ نرخبیکاری به طور غالب حدود یک دهه دو رقمی بوده است
.
لذا با این بیماری مزمن ،اقتصادکشور نیاز به رژیم درمانی مناسب دارد و طرح تحول اقتصادی به عنوان رژیمدرمانی این اقتصاد است.


هدف طرح تحول اقتصادی چیست؟
با توجه به اینکه سند چشم‌انداز بیست ساله به تأیید مقام معظمرهبری رسیده و توسط ایشان ابلاغ شده و دارای تصویر آرمانی و اهداف بلندمدت مشخصیاست که اقتصاد ایران را بر محور عدالت و دور از فساد و تبعیض معرفی می‌کند ، طرحتحول اقتصادی نیز همین اهداف را دنبال می‌کند.


چارچوب کلی طرح تحول اقتصادی چیست؟
چارچوب کلی این طرح سیاست‌های اصل 44 است که هم موضوع‌های نهادی و همجهت‌گیری‌هایی اقتصادی ماننند: رشد تولید و ثروت، افزایش بهره‌وری و رقابت‌‌مندی،سرمایه‌گذاری، صرفه‌جویی ، کاهش بار مالی دولت و توزیع عادلانه منابع و درآمد ،همچنین نقش نهادهایی مانند، دولتی، تعاونی، خصوصی مشخص شده است.


طرح تحول اقتصادی براساس چه روشی تدوین شدهاست؟
این برنامه یک برنامه‌ای اصلاح ساختاری است و در روش‌هایاصلاح ساختار دو روش مطرح است ، روش برنامه‌ریزی جامع‌که باید اقتصاد در همه ابعاد، دیده شود و در سه دهه اخیر ، حداقل در یکصد کشور دنیا تجربه شده است و از توفیقیکافی برخوردار نبوده است چرا که برای حل تمامی ابعاد و موضوع‌های اقتصاد ، باید همهامکانات و اطلاعات را در اختیار داشت و بدیهی است که همه امکانات در اختیار هیچکشوری نیست لذا به همین لحاظ روش فنی برنامه‌ریزی متحول شده و هم ‌اکنون تکیه برموضوع‌های مهم و کلیدی دارد که موتور حرکت اقتصاد تلقی می‌شود و حوزه های دیگر راحرکت می‌دهد لذا به همین دلیل به لحاظ فنی در طرح تحول اقتصادی روش برنامه‌ریزیبراساس موضوعات کلیدی انتخاب شد و هفت محور با موضوع‌های یارانه، مالیات، گمرک،بانک، ارزش‌گذاری پول ملی، توزیع کالا و خدمات و بهره‌وری به عنوان موضوع‌های کلیدیانتخاب شد.


چرا یارانه‌ها باید هدفمندشوند؟
ـ یک سوم تولید ملی کشور در قالب یارانه پرداخت می‌شوداما این یارانه پرداخت شده در توزیع عادلانه درآمد به چه میزان مؤثر بوده است؟زمانی که یارانه هدفمند توزیع نشود پاسخ منفی است و گروههای با درآمدبالا که بیشترمصرف می‌کنند یارانه بیشتری را به خود اختصاص می‌دهند بنابراین توزیع یارانه بهصورت کنونی فلسفه وجودی خود را از دست داده است و گروه‌های با درآمد بالااز یارانهبیشتر بهره‌مند  می‌شوند و یارانه به گروههای محروم، اختصاص نمی‌یابد و این موضوعبراساس عدالت نیست؟ آیا در عرصه‌هایی که نمی‌توانیم در تولید با رقبای خارجی رقابتکنیم به همین اختصاص  یارانه بیشتر باز نمی‌گردد؟

در برنامه چهارم توسعه نیز بهطرح هدفمند کردن یارانه‌ها تأکید شده است و طرح تحول اقتصادی روی‌کرد ی بهموضوع‌های کلیدی برای تحقق این اهداف دارد
.
در برنامه پنجم توسعه نیز موضوع‌های "کلیدی طرح تحول اقتصادی" محورهای این برنامه اقتصادی خواهد بود

 

منبع :  سایت وزارت امور اقتصادی و دارایی

/ 6 نظر / 18 بازدید
مرضیه

سلام.. خيلي جالب بود...[قلب]

مرضیه

لينك منم بذار اول...[خنده][نیشخند][گریه][گریه][نیشخند]

مسعود

سلام خداییش قالب خیلی قشنگیه ! میشه بپرسم از کدوم سایت گرفتی ؟؟؟ [گل]

پردیس

سلام خسته نباشید بار علمی این وبلاگ بسیار بالاست دانشجوی رشته مدیریت صنعتی پیام نور گرگان هستم از طریق وبلاگ موسیقی دانشگاه به وبلاگ شما هدایت شدم چرا وبلاگ موسیقی از اردیبهشت دیگه بروز نشده؟؟؟؟؟

مرضیه

اي راهب کليسـا کمتر بزن به نـاقــوس خاموش کن صدا را نقاره مي زند طوس کائنات غرق در نورند. فرشته ها و آدميان مسرورند. همگان مشتاق طلوع روي اويند. همه مي خواهند سيب خوشبوي وجود او را ببويند. همه مي خواهند شکفتن گل والاي وِلا را در دنيا ببينند و گلبرگي از نور و نوازش و شفاعت او بچينند. همه زاهدان و عابدان، در حرم با صفاي ضامن آهو به خاک مي نشينند و افلاک را مي نگرند. آري، اي سيد گل ها، اي مولا، اي سبزه زار سرزندگي و صفا، اي علي بن موسي الرضا عليه السلام، قدوم پاک تو، حضور همه زيبايي ها را بيمه مي کند. دست هاي مهربان لطف تو، برترين سايه بان دل ها و ديده هاي ماست. اي امام، خجسته ميلاد روشنايي بخش تو، بر همه هستي و جاي جاي ايران زمين مبارک و فرخنده باد.

وحید احمدی باصیری

سلام امید وارم حالت خوب باشه من از تو گله دارم چرا به من سر نمیزنی؟